Egejet Havacılık Tarafından gerçekleştirilecek olan uçuşunuz ile Genel Bilgiler Aşağıda bulunmaktadır.Uçuşa Katılan tüm konuklarımız bu kuralları peşinen kabul etmiş olmaktadır.Egejet Havacılık Bu kurallara uygun davranmayan kişileri uçuşa kabul etmeme hakkına sahiptir.

UÇUŞ ÖNCESİ ;

Uçuşlarımız İzmir Adnan Menderes ve Bodrum Havalimanlarında Genel Havacılık Terminalinden,diğer Havalimanlarında ise Genel Yolcu terminalinden Gerçekleştirilmektedir. Uçuşa katılacak olan Yolcularımızın planlı uçuş saatinden 45 dakika önce Pasaport,Vize ve diğer Belgeleri ile birlikte bu terminallerde bulunan  Yer İşletme personeline müracaat etmeleri gerekmektedir.

UÇUŞ SONRASI ;

Uçuş sonrası İzmir Adnan Menderes ve Bodrum Havalimanları dönüşlü uçuşlarımızda Yolcularımızın Terminalden çıkış işlemleri Dış Hatlar terminalinden yapılacak olup Dileyen Yolcularımız Adnan menderes ve Bodrum havalimanlarında Duty Free mağazalarını kullanabileceklerdir. 

UÇUŞ DEĞİŞİKLİK, İPTAL ve İADE KOŞULLARI:

Uçuş değişiklik ve iptal kuralları aşağıda sunulmuştur. Söz konusu talep ve işlemler, Ege Jet Yolcu İletişim Hattı aranarak ve/veya info@flyegejet.com adresine mail gönderilerek yapılabilecektir. Planlı Uçuşa 12 saat kala herhangi bir iptal ve Uçuş değişikliği yapılamayacaktır.

 

UÇUŞ DEĞİŞİKLİĞİ:

Uçuş saatinden 12 saat ve daha az süre önce değişiklik yapılamaz. 

Uçuş saatinden 12 saatten daha fazla süre önce yapılan değişikliklerde 50 TL işlem bedeli uygulanır.

 

UÇUŞ İPTALİ ve ÜCRET İADESİ:

Uçuş saatinden 12 saat ve daha az süre önce yapılan uçuş iptali işlemlerinde, ücret iadesi yapılmaz.

Uçuş saatinden 12 saatten daha fazla süre önce yapılan uçuş iptali işlemlerinde uçuş ücreti iadesi, uçuş ücretinin % 30’u kesilerek yapılır. 

 

BAGAJ KURALLARI ;

Uçuşlarımıza katılan her bir yolcumuz sadece 15 kg bagaj ve 5 kg el bagajı hakkına sahiptir.

 

1.HAMİLE YOLCULAR ; 

28 haftalığa kadar olan hamile yolcularımız sağlık raporu olmadan uçuş yapabilirler. 28-35 hafta arası hamile olan yolcularımızın uçuş yapabilmesi için ise geçerli bir sağlık raporuna ihtiyaç vardır. Bu raporun tarihi 1 aydan eski olmamalıdır ve raporda " hamile yolcunun uçuş tarihinde uçmasında herhangi bir sakınca yoktur " ibaresi olması gerekmektedir. Kaptan, yolcunun fiziksel görünüşüne göre yolcuyu uçağa almama ve yeni sağlık raporu isteme hakkına sahiptir. 35 hafta veya daha fazla süredir hamile olan bayanların uçuşuna müsaade edilmez.

Not: Hamile yolcularımızın uçuş öncesi yolcu kabul sırasında şirket personeline bilgi vermesi zorunludur.

 

2.ÇOCUK YOLCULAR ; 

0-2 yaş yolcularımız Anne veya Baba ile birlikte ücretsiz seyahat Hakkına sahiptir.Ancak 0-2 yaş bebek yolcu için ayrı bir yer sunulmadan sadece ilave bebek kemeri ile birlikte ebeveyn kucağında seyahat edebilmektedir.Ancak Talep olması halinde Bebek yolcu içinde ücretli koltuk sunulabilir.2 yaşından büyük tüm yolcular için ayrı bir koltuk alınması zorunludur.6 yaşından küçük çocukların uçuş yapabilmesi için yanında bir refakatçi olması zorunludur. 6-12 yaş arası çocuklar ise aşağıdaki şartlar sağlandığı takdirde uçuşa kabul edilebilirler: - Çocuğa, yasal ve yetkili bir refakatçisi tarafından gidiş hava alanına kadar refakat edilmelidir, - Gidiş hava alanında söz konusu refakatçi, çocuk için gereken uçuş belgelerini ve kefalet belgesini (12 yaş altı refakatsiz yolcular için yasal ebeveynlerince verilecek kefalet belgesi) yolcu kabul sırasında ilgili personele iletilmelidir. - Refakatsiz çocuk, varış meydanında yine yetkili bir refakatçi tarafından teslim alınmalıdır. Refakatsiz yolcu, uçağa biniş çağrısı yapılana kadar o ana kadarki yetkili refakatçinin sorumluluğundadır. O vakitten sonra bir şirketimiz personeli refakatsiz yolcuya eşlik ederek çocuğun sorumluluğunu uçuş kabin ekibine devredecektir. Refakatsiz yolcuyu teslim eden yetkili refakatçiler uçak kalkana kadar hava alanında beklemelidirler.

3. EVCİL HAYVANLAR ;

Evcil hayvanlar, yalnızca yolcu eşliğinde uçağa kabul edilebilir. Evcil hayvanların taşınması konusunda, ülkeye giriş şartları, aşılar, gümrük kuralları vb uygulamalardan yolcular sorumludur. Evcil hayvanların taşınmasına ilişkin özel rezervasyonların, (ops@egejet.com.tr) adresine uçuştan bir hafta önce bildirilmesi gerekmektedir. Yürürlükteki yönetmeliklere uyulması (ihracat ve gümrük yönetmelikleri) ve gerekli bütün evrakların bulundurulması (sınır belgeleri, resmiveterinerlik sağlık belgeleri, aşılar) yolcunun sorumluluğundadır. Evcil hayvanlar sadece bir yolcunun refakatinde aynı uçakla seyahat edebilirler. Evcil hayvanlar, hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20 cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınabilir. Görme engelli yolculara refakat eden rehber köpekler kapasitenin izin vermesi durumunda yolcu kabininde ücretsiz seyahat edebilir. Kargo bölümünde seyahat etmeleri için ödeme şartları yukarıda belirtildiği gibidir. Rehber köpeklerle ilgili gereklilikler şu şekildedir; o Rehber köpek kabin içinde koltuk işgal edemez ve diğer yolcuları rahatsız etmeyecek, acil çıkış yakını dışında bir yere yerleştirilir. o Rehber köpek ağızlık takmak zorundadır. o Engelli yolcu rehber köpekle ilgili tüm gerekli sağlık dokümanlarına sahip olmalıdır. Egejet Havacılık bir ülkeye girişi yada geçişi engellenen evcil hayvanların kaybından, gecikmesinden, hastalığından yada ölümünden sorumlu değildir.

 4. TEHLİKELİ MADDELER ;

 Aşağıdaki tehlikeli maddelerin kargo kısmında veya el bagajı olarak uçakta herhangi bir şekilde taşınmasına izin verilmez: - Gaz tüpleri: Bütan, oksijen, propan ve dalgıç tüpleri gibi derin dondurulmuş yanıcı, yanıcı olmayan ve zehirli gazlar. - Oksijen Tüpleri - Çakmak veya ısıtıcı yakıtları, boya veya kibrit gibi yanıcı sıvı ve katı maddeler. (Buna istisna olarak sadece el bagajında bir kutu kibrit veya bir sigara çakmağına izin verilir). - Böcek öldürücü, zirai ilaç, arsenik veya siyanür gibi zehirli maddeler. - Cam elyafı, çamaşır suyu gibi radyoaktif maddeler, oksitlen ve organik peroksitler. - Silah ve patlayıcılar. Tabanca, otomatik silah, mühimmat. Buna istisna olarak, boş kartuş, tabanca mantarı, havai fişek, işaret fişeği, çatapat içeren mühimmat 5 kg’ı aşmamak kaydıyla uçağın kargo kısmında taşınabilir. Yine buna istisna olarak, sportif amaçlı silahlar gerekli belgeleriyle birlikte yer müsaitliğine göre güvenli bir şekilde paketlenmesi kaydıyla kargo kısmında taşınabilir. Mühimmatın sadece yolcu bagajı olarak taşınabileceği ve fişeklerden ayrı muhafaza edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu tür muhimmat taşıyacak yolcular uçuş saatinden 90 dk. önce yolcu kabul işlemlerini yaptırmalıdır. - Bakteri ve virus gibi bulaşıcı maddeler. - Cıva, asit, alkalin ve sıvı aküler gibi aşındırıcı, çürütücü maddeler. Yukarıda verilen tehlikeli maddelere ek olarak, aşağıdaki maddeler el bagajı olarak kabinde taşınamazlar: -Plastik veya metal oyuncak tabanca veya kurusıkılar - Mancınık, sapan - Kesici alet, çatal, bıçak, kaşık, kepçe - Her uzunluktaki bıçaklar - Traş jileti - Makas

 

 

5. ÖZEL DURUMDAKİ YOLCULAR (engelli, hasta, vb.) 

 Fiziksel engel, zihni gerilik, yaş, hastalık veya herhangi bir başka nedenden dolayı hareket kabiliyeti sınırlı olan yolcular özel durumdaki yolcular olarak kabul edilirler. Özel durumun ayrıntısına bağlı olarak, yolcuyla seyahat eden refakatçi olmadıkça uçuşa kabul edilmeyebilirler. Böyle durumlarda, bir refakatçiyle ancak bir yolcu seyahat edebilir. Bu tür durumdaki yolcularımız, rezervasyonları sırasında biletlerini aldıkları acentaya durumu bildirmek ve uçuşa kabul edildiklerine dair teyit almak zorundadırlar. Uçuşa 48 saatten az süre kalan durumlarda yapılan bu tür talepler Egejet Havacılık  tarafından karşılanamayabilir ve yolcu uçuşa kabul edilmeyebilir. Anca, mümkün olduğu sürece, Egejet Havacılık yolcuya ilgili yardım sağlanması için elinden gelen azami çabayı gösterecektir. Özel durumdaki yolcularımıza acil durum çıkışlarındaki koltuklardan yer verilmez. Ağzı kapalı olmayan ve dökülebilir tekerlekli sandalye aküleri uçağa kabuk edilmez. Akışkan olmayan akülü, kuru akülü, akışkan olmayan ıslak akülü tekerlekli sandalyeler akülerin bağlantısının kesilip emniyetli bir şekilde tekerlekli sandalyeye eklenmesi ve kutuplarının izole edilmesi şartıyla uçağın kargo bölümünde taşınabilir. Eğer tekerlekli sandalye her zaman dik bir konumda yüklenemezse, istiflenemezse, emniyete alınamazsa ve tekrar uçaktan indirilemezse akünün ayrı olarak uçağa yüklenmesi gerekir. Nakil esnasında kargo bölümünün kirlenme ve aşınmasını engellemek amacıyla akünün plastik bir kaba veya plastik bir kutuya konulması gerekir. Hasta veya özel duruma sahip yolcular sadece doktor veya havalimanı hekimliği tarafından verilmiş olan sağlık raporuyla uçuşa kabul edileceklerdir. Aşağıda belirtilmiş olan kişiler hiç bir koşulda uçuşa alınmayacaklardır: Açık tüberkülöz, bulaşıcı hepatit, kızıl, difteri, suçiçeği gibi bulaşıcı/mikrobik hastalığı olan, Son 8 haftada kalp krizi veya inme geçirmiş olanlar, Herhangi bir sebepten dolayı uçağa alınmasına izin verilmeyen hava basıncıyla veya elektrik bağlantısıyla çalışan tıbbı cihazlara bağımlı olan yolcular, Uçuş esnasında oksijen takviyesiyle çalıştırılan elektrikli cihazlara bağımlı olan insanlar, Uyuşturucu madde ve alkol etkisi altında olan insanlar. Uçuş emniyetini tehlikeye sokabilecek olan kişiler, Uçağa kabul edilmesi için doktor tarafından uçakla seyahatinde engel bulunmadığının“ belgeyle doğrulanması ve teyit edilmesi gereken tüm sağlık durumu yetersiz olan hastalar veya engelliler.

Genel Uçuş Kuralları